سفارش تبلیغ

پایه عکاسی مونوپاد
صبا
دانش، تو را به آنچه خدایت بدان فرمان داده راهنمایی می کند و زهد، راه ترا به سوی آن آسان می گرداند . [امام علی علیه السلام]

مقالات و تحقیقات دانشجویی

کنتور

اساس کار کنتور چیست ؟

 

کنتور ها بر اساس نیروی الکترومغناطیس عمل می کنند . می دانیم که اگر از یک سیم پیچ جریان برق بگذرد در اطراف آن یک میدان مغناطیسس ایجاد می شود که شدت و جهت این میدان به جریان عبوری از سیم پیچ بستگی دارد. در کنتور های تکفاز دو دسته سیم پیچ وجود دارد که یکی از آنها دارای تعداد دور کم و قطر بیشتر نسبت به دیگری است. سیم پیچ ضخیمتر با دور کمتر را سیم پیچ جریان و دیگری را سیم پیچ ولتاژ می نامند.

  • نحوه نصب کنتور تکفاز در مدار چگونه است ؟
  • انواع آن کدامند ؟
  • کنتورهای پیشرفته چگونه کار می کنند ؟

 

 جهت مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

نحوه نصب کنتور تکفاز در مدار چگونه است ؟
سیم فاز را به سر سیم پیچ جریان وصل نموده و از سر دیگر آن فاز را می گیرند . و دو سر سیم پیچ ولتاژ را به فاز و نول وصل می کنند . زمانی که مصرف کننده ای به کنتور وصل می شود جریان از سیم فاز و نول می گذرد . بعبارت دیگر جریان مصرف کننده از سیم پیچ جریان می گذرد و در آن یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند . سیم پیچ ولتاژ که همیشه به برق وصل است و دارای یک میدان مغناطیسی ثابت است که مقدار آن هیچ ارتباطی به مصرف کننده متصل شده به کنتور ندارد . این دو میدان مغناطیسی بر هم اثر کرده و سبب ایجاد نیروی حرکتی در صفحه آلومینیومی درون کنتور می شود . سرعت حرکت این صفحه با جریان مصرف کننده رابطه مستقیم دارد . این حرکت توسط یک محور و چرخ دنده به یک شماره انداز یا نمراتور ارتباط دارد و بر اساس گردش آن شماره ها زیاد می شود . این شماره ها بجز رقم اول میزان کارکرد کنتور یا همان مصرف انرژی الکتریکی را بر حسب کیلو وات ساعت نشان میدهند .البته درون کنتور قطعات دیگری هم نظیر : آهنربای سرعت گیر و پیچهای تنظیم و ... وجود دارند که ما از توضیح آنها صرف نظر کرده ایم .


کنتور های پیشرفته چگونه کار می کنند ؟
در کشورهای برخوردار از تکنولوژی دیگر کنتور نویسی به مفهوم رایج آن در ایران منسوخ شده است . در این کشورها که پول الکترونیکی بسیار رایج است از کنتورهای هوشمند که در بازه های زمانی خاص میزان مصرف را مشخص کرده و به ادارات برق گزارش می دهند استفاده می شود . این کنتورها میزان مصرف را از طریق همان خطوط برقی که آنرا می رسانند به توزیع کننده اطلاع می دهند و شرکتهای فروشنده برق نیز بطور خودکار از حساب مصرف کننده برداشت می کنند . در صورت موجود نبودن حساب و پس از اخطارهای کتبی از طریق فرمان از راه خطوط برق بصورت خودکار کنتور برق مشترک را قطع می کند و مشترک پس از پرداخت هزینه می تواند از خدمات شرکت فروشنده استفاده کند .

www.electronic-eng.blogfa.comمحمد مهدی رحمان ::: دوشنبه 88/2/28::: ساعت 1:0 عصر

>> بازدیدهای وبلاگ <<
بازدید امروز: 50


بازدید دیروز: 48


کل بازدید :373247
 
 >>اوقات شرعی <<
 
>> درباره خودم<<
محمد مهدی رحمان
مقالات و تحقیقات دانشجویی
 
>>فهرست موضوعی یادداشت ها<<<
مقالات و تحقیقات دانشجویی[5] . آشنایی با آیفون تصویری[2] . آشنایی با LOGO (نرم افزار) LOGO . آشنایی با LOGO (سخت افزار) مینی PLC LOGO LOGO PLC . آشنایی با Gprs شبکه و سیستمهای مخابراتی . PLCهای بزرگ با کاربرد گسترده PLC کنترل . PLCها با کاربرد محلی PLC . PLC-کنترل کننده منطقی برنامه پذیر . کوپلینگ ها . کلید های قدرت - الکترونیک صنعتی . کلاچ ها . یاتاقانهای غلتشی . یاتاقانهای ضد اصطحکاک . نحوه کار PLC PLC . موتور های خطی . مقدمه‌ای بر مبانی دیجیتال مبانی دیجیتال اعداد دودویی . معرفی چند دستگاه برای کنترل سرعت موتورهای AC . معرفی پارامترهای موثر در انتخاب و فاکتورهای مشخصه هر کوپلینگ . مشخصات یک منبع تغذیه ی خوب . گریس . کنتور - اساس کار کنتور چیست ؟ . کنترل‌کننده منطقی برنامه‌پذیر PLC . کنترل صنعتی و پیشرفت PLC کنترل صنعتی PLC . قدرت جذر و مد . فرستنده و گیرنده رادیویی - فرستنده FM . فرآیند تولید فرش فرش تولید . سنسورها در ربات . ساخت کتاب الکترونیکی جدید . روغن ها . روانکاری آسانسور . روانکاری . روانکارهای جامد . روانکار سیم بکسل . دودکش خورشیدی - تولید برق از انرژی خورشیدی . جنس مصرفی برای کلاچ ها و ترمزها . تلویزیون پلاسمایی و LCD . تعاریف اولیه کنترل - مبانی کنترل . پروژه - PLC LOGO - کارآموزی . برنامه‌نویسی PLC روش و زبان برنامه‌نویسی PLC برنامه‌نویسی به ر . برق صنعتی -فیوز- دسته کات اوت . برق صنعتی - نیروگاه گازی . برق اضطراری سیستمهای ایمنی وحفاظتی . باطری با قطر کمتر از نیم میلیمتر . اینفرارد InfraRed میدان و امواج و الکترومغناطیس . اینفرارد . ایمنی کلید فناوری کلیدخانه . افزودنِِی های روغن . افت تحصیلی . اصول طراحی سیستم کنترلی با استفاده از سیستم کنترلی PLC . آشنایی با مدارهای فرمان مدارهای فرمان . آشنایی با سیستمهای اعلام سرقت سیستمهای اعلام سرقت . آشنایی با سیستمهای اعلام حریق اعلام حریق . آشنایی با دربهای اتوماتیک دربهای اتوماتیک . آشنایی با برق اضطراری اماکن تاسیسات الکتریکی . آشنایی با بانک های خازنی انتقال و توزیع . آشنایی با آیفون تصویری تاسیسات الکتریکی .
 
 
>>لوگوی دوستان<<
 
>>اشتراک در خبرنامه<<